«Дорогами Великого Кобзаря і філософа Григорія Сковороди»

Саме під такою назвою 11-12 травня проходив виїзний семінар освітян району місцями, де ступав великий пророк України – Тарас Григорович Шевченко та Григорій Сковорода.

У перший день педагогів радо зустрічав Переяслав-Хмельницький. Під час відвідин Меморіального музею Г. С. Сковороди учителі занурилися в епоху, коли жив і працював педагог, філософ Григорій Савич Сковорода. Частина експозицій музею відображає історію Переяславського колегіуму: як жили педагоги того часу, за якими підручниками вчилися тогочасні учні. А за учительським столом сидить сам Григорій Савич і ніби промовляє до тебе свої слова, які несуть істину і правду. А зручніше сівши на лаві у класі, де викладав Г.С. Сковорода, ти мимоволі бачиш картину: старовинні книги, лави і вчитель-наставник розпочинає свою лекцію. І, здається, що образ його, який застиг у скульптурі, оживе вмить…

Музей «Заповіту» Т. Г. Шевченка відомий тим, що саме тут поет написав свій найвідоміший твір «Заповіт», тут відпочивав. Зачарував присутніх майстерною грою на бандурі та неперевершеним співом кобзар Микола Сидоренко: у його виконанні екскурсанти прослухали як Шевченкові поезії, так і українські народні пісні.

Кожен свідомий громадянин України хоча б раз у своєму житті повинен відвідати цю національну святиню. Йдеться про Тарасову гору, яка разом із музеєм Тараса Григоровича Шевченка входить до Шевченківського національного заповідника. І дух свободи, і велич водночас охоплюють того, хто побував на могилі Пророка України: Дніпро величавий омиває своїми хвилями береги Канева. І зринають слова із «Заповіту»: «…Щоб лани широкополі, і Дніпро, і кручі було видно, було чути, як реве ревучий…».

На берегах річки Рось у м. Корсунь-Шевченківський стоїть палац Лопухіних, який заснував в 1782 році С. Понятовський. Саме експозиції цього палацу педагоги відвідали наступного дня. Це місто у 1859 році відвідав Т. Г. Шевченко, а, походжаючи тінистими алеями, писав вірші.

Далі освітян вітала Звенигородщина. Було відвідано Садибу-музей

Т. Г. Шевченка у с. Моринцях. У с. Шевченкове учасникам семінару відчинив двері музей Великого Кобзаря, хата, в якій пройшли нелегкі дитячі роки Тарасика, і хата дячка.

Ось так можна відкривати для себе все нові й нові обрії, здавалося б, відомого уже життєвого і творчого шляху Тараса Григоровича Шевченка і філософа Григорія Сковороди. Та коли проходиш місцями, де ступали ці величні постаті , то відчуття зовсім інші, не з підручника, а почування єдності, національної свідомості, гідності. Тоді ж усвідомлюєш сповна: Україна має і філософів, і пророків світового рівня.

Діана Матвійчук